Основні поняття синтези «Dzieje Polski w zarysie» (1879) Міхала Бобжинського
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-3417.2019.2.85-93Ключові слова:
краківська історична школа, польська історіографія кінця ХІХ – початку ХХ ст., Міхал Бобжинський, аналіз понять, сильна влада, держава, органічна праця, цивілізаціяАнотація
У статті автор розглядає поняття, вжиті представником краківської історичної школи Міхалом Бобжинським (1849–1935) у своєму основному наративі, виданому у 1879 р., – синтезі «Dzieje Polski w zarysie». Методом підрахунку частотності вжитку автор виділяє основні лексичні маркери та дає їм коротку характеристику. Найбільш вживаними є поняття «народ» у розумінні політичної нації, а також «врядування» і «сила». Саме ці терміни зумовили ставлення до історичного наративу як до політичної програми Бобжинського серед критиків та історіографів. Цікавою знахідкою автора є те, що Бобжинський рідко використовує концепт «сильної влади», віддаючи однозначну перевагу «сильному правлінню» і підкреслюючи таким чином першочергову потребу в організації держави, а не в авторитетній постаті на її чолі. Крім належного врядування, в основі розвитку держави лежать «єдність» і «праця», яка може набирати різних форм залежно від вимог доби та суспільної користі. Лише ті правителі, які змогли поєднати ці три ідеї в своїй політиці, забезпечили досягнення прогресивних «цілей», що, за означенням Бобжинського, є спільними для держави, народу та того, хто їх очолює, і сприяють розвитку «цивілізації».
Матеріал надійшов 08.03.2019
Посилання
- Bobrzyński, Michał. Dzieje Polski w zarysie. Warszawa: Gebethner i Wolff, 1879.
- Bobrzyński, Michał. Přehled dějin polských. Red. Jaroslav Bidlo. Praga: Bursík & Kohout, 1895.
- Bobrzyński, Michał. W imię prawdy dziejowej. Rzecz o zadaniu historyi i dziesiejszem jej stanowisku. Warszawa: Gebethner i Wolff, 1879.
- Bobrzhinskij, Mihail. Ocherk istorii Pol’shi. Per. Nikolaj Kareev, t. I. Sankt-Peterburg: L. F. Panteleev, 1888.
- Bobrzhinskij, Mihail. Ocherk istorii Pol’shi. Per. Nikolaj Kareev, t. II. Sankt-Peterburg: L. F. Panteleev, 1891.
- Estreicher, Stanisław. “Michał Bobrzyński”. Odbitka z “Przeglądu Współczesnego”. 165-8 (1936): 1–93.
- Grzybowski, Konstanty. Refleksje sceptyczne. Т. 1. Warszawa: Książka i Wiedza, 1970.
- Kaute, Wojciech. Synteza dziejów Polski Michała Bobrzyńskiego. Katowice: Uniwersytet Śląski, 1993.
- Kozłowska-Sabatowska, Halina. Ideologia pozytywizmu galicyjskiego 1864–1881. Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wydawnictwo PAN, 1978.
- Krzemieńska-Surowiecka, Barbara. “Polemika wokół ‘Dziejów Polski w zarysie’ Michała Bobrzyńskiego (w latach 1879–1890)”. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego. Nauki humanistyczno-społeczne 4 (1956): 107–130.
- Lavruk, Liliia. “Poiava kontseptu ‘krakivska istorychna shkola v polskii istoriohrafii”. Naukovi zapysky NaUKMA. Istorychni nauky 169 (2015): 70–75.
- Łazuga, Waldemar. Michał Bobrzyński: myśl historyczna a działalność polityczna. Warszawa: Państwowe Wydawn. Nauk, 1982.
- Linde, M. Samuel Bogumił. “Hierarchia”. In Słownik języka polskiego. T. 1. Warszawa: Drukarnia XX. Pijarów, 1808.
- Linde, M. Samuel Bogumił. “Naród.” In Słownik języka polskiego. T. 2. Warszawa: Drukarnia XX. Pijarów, 1809.
- Linde, M. Samuel Bogumił. “Rząd.” In Słownik języka polskiego. T. 5. Warszawa: Drukarnia XX. Pijarów, 1812.
- Linde, M. Samuel Bogumił. “Siła.” In Słownik języka polskiego. T. 5. Warszawa: Drukarnia XX. Pijarów, 1812.
- Linde, M. Samuel Bogumił. “Urząd.” In Słownik języka polskiego. T. 6. Warszawa: Drukarnia XX. Pijarów, 1814.
- Serejski, Marian Henryk. Naród a państwo w polskiej myśli historycznej. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1977.
- Szujski, Józef. “Kilka uwag o ‘Dziejach Polski w zarysie’ Michała Bobrzyńskiego.” In Dzieła, 120–141.Т. III. Kraków, 1888.
- Yermolenko, Volodymyr. Plynni ideolohii. Idei ta polityka v Yevropi XIX–XX stolit. Kyiv: Dukh i Litera, 2018.
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Liliia Kovshun
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License CC BY 4.0, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).