Оманлива очевидність: сучасні підходи до вивчення історії емоцій
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-3417.2022.5.70-79Ключові слова:
історія емоцій, емоційні практики, біокультурність, габітус, теорія практикАнотація
Статтю присвячено огляду низки праць, зосереджених на дослідженні емоцій в історії. Галузь історії емоцій упевнено розвивається в Західній Європі та США, при цьому лишається майже невідомою в Україні. За останнє десятиліття у цій сфері стрімко зросла кількість дотичних праць, які, з одного боку, виробили теоретичні й методологічні інструменти, а з іншого, ускладнили пошуки відправної точки для ознайомлення з галуззю. Спершу дослідження емоцій проходило майже ізольовано в окремих дисциплінах, що виявилося в опозиції соціального конструктивізму та універсалізму. Подолати цю неконструктивну аналітичну рамку фахівцям з історії емоцій вдалося, широко застосовувавши напрацювання з інших дисциплін, переважно антропології та нейробіології. Такі запозичення допомогли переглянути сутність емоції, як і її значення як аналітичної категорії в історичному дослідженні. Було продемонстровано, що зміст переживання й форми його вираження змінні в часі й формуються культурними приписами, а отже емоція історично мінлива й не може бути базовою від природи. Нейробіологи продемонстрували, що через емоційне переживання тіло і мозок об’єднано беруть участь у процесі пізнання. Помітивши вплив культури на формування мозку-тіла, зміни в якому генетично передаються, людину було означено як біокультурну сутність. Застосувавши ці спостереження нейробіологів, історики помітили, що залежно від контексту емоція по-різному формується і переживається, як і існує у постійній взаємодії зі світом. Тісна залежність від взаємодії і активна долученість до простору дали розуміння, що емоцію можливо досліджувати щодо культурного простору, як і підстави розглядати її як практичну залученість зі світом.
Посилання
- Ahmed, Sara. The Cultural Politics of Emotion. 2nd ed. Routledge, 2014.
- Boddice, Rob. A History of Feelings. Reaktion books, 2019.
- Boddice, Rob. The History of Emotions. Manchester University Press, 2018.
- Bourke, Joanna. Fear: A Cultural History. Counterpoint, 2006.
- Daston, Lorraine. “The Moral Economy of Science.” Osiris 10 (1995): 2–24.
- Dixon, Thomas. From Passions to Emotions: The Creation of a Secular Psychological Category. Cambridge University Press, 2003.
- Frevert, Ute, et al., eds. Emotional Lexicons: Continuity and Change in the Vocabulary of Feeling 1700–2000. Oxford University Press, 2014.
- Frevert, Ute. Emotions in History: Lost and Found. Central European University Press, 2011.
- Frevert, Ute. Men of Honour: A Social and Cultural History of the Duel. Polity Press, 1995.
- Gendron, Maria, Kristen A. Lindquist, Lawrence Barsalou, and Lisa Feldman Barrett. “Emotion Words Shape Emotion Percepts”. Emotion 12, no. 2 (2012): 314–325.
- Hordiienko, Viacheslav. “Istoriia emotsii u suchasnii humanitarystytsi”. Umanska Starovyna, no. 1 (2016): 101–105.
- Instytut rukopysu Natsionalnoi biblioteky Ukrainy im. V. Vernadskoho. F. 1, spr. 1043, 3421.
- Kiselova, Yuliia. “Perspektyvy doslidzhennia spivtovarystva istorykiv yak «emotsiinoho spivtovarystva»”. In Istoryk i vlada, ed. by Valerii Smolii, 287–301. Kyiv: Instytut istorii Ukrainy NAN Ukrainy, 2016.
- McGrath, Larry S. “Historiography, Affect, and the Neurosciences”. History of Psychology 20, no. 2 (May 1, 2017): 129–147.
- Melzack, Ronald. “Pain and the Neuromatrix in the Brain”. Journal of Dental Education 65, no. 12 (December 2001): 1378–1382.
- Paperno, Irina. “What Can Be Done with Diaries?” The Russian Review 63, no. 4 (March 1, 2004): 561–573.
- Plamper, Yan. Istoriya Emocij. Novoe literaturnoe obozrenie, 2018.
- Rosenwein, Barbara H. Generations of Feeling. A History of Emotions, 600–1700. Cambridge University Press, 2015.
- Slezkine, Yuri. “Naturalists Versus Nations: Eighteenth-Century Russian Scholars Confront Ethnic Diversity”. Representations, no. 47 (1994): 170–195.
- Slovar’ Akademii Rossijskoj. Vol. 6, 1789–1794. Pri Imperatorskoj Akademii nauk.
- Scheer, Monique. “Are Emotions a Kind of Practice (and Is That What Makes Them Have a History)? A Bourdieuian Approach to Understanding Emotion”. History and Theory 51, no. 2 (May 1, 2012): 193–220.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Oleksandr Khodakivskyi
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License CC BY 4.0, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).