Поклон із Києва: київські туристичні листівки кінця ХІХ – початку ХХ століття: створення, контент і використання
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-3417.2022.5.107-112Ключові слова:
історія туризму, візуальні джерела, історія Києва, листівки, ХІХ століттяАнотація
У статті розглянуто листівки як частину ранньої туристичної інфраструктури: простежено еволюцію поштівки від її появи і до початку ХХ століття, особливості її виготовлення і поширення. На прикладі київських туристичних листівок проаналізовано три аспекти цього візуального джерела: специфіку їхнього створення як фізичного об’єкта, змістове наповнення зображень і особливості використання, «живого функціонування» поштівок.
Київські «відкриті листи» виготовляли як у столицях імперії, так і місцеві видавці. З часом змінювалися їхній зовнішній вигляд і спосіб виробництва. Змістове наповнення листівок вирізнялося розмаїттям: вони рясніли зображеннями знаменитих споруд і пам’яток, мальовничих краєвидів, «продуктивними» пейзажами і жанровими сценами. Значно менше нам відомо про повсякденне використання поштівок. Із добірки київських листівок, відправлених поштою, можна виснувати, що вибір сюжету був доволі довільним і залежав не так від особистих преференцій, як від специфічних обставин, які пов’язані з придбанням і відправленням «відкритого листа». Їх підписували і відправляли до інших міст із різною метою: щоб повідомити про успішну подорож, поділитися враженнями про неї, а також сповістити свої новини чи просто дати знати адресатові, що все гаразд.
Посилання
- Bublik, V. D. Putevoditel po Kievu i ego okrestnostiam s adresnym otdelom, planami i fototipicheskimi vidami. Kiev: Tip. S. V. Kulzhenko, 1890.
- Löfgren, Orvar. On Holiday: A History of Vacationing. Berkley and Los Angeles: The University of California Press, 1999.
- Opisanie Kievopecherskoj lavry. Kiev: v tipografii Kievopecherskoj lavry, 1847.
- Petrova, L. I. “Suvenirnaia otkrytka kak mini-putevoditel po Sankt-Peterburgu”. In Putevoditel po gorodu: istoriia i sovremennost. Materialy nauchnoj konferentsii, ed. Iu. B. Demidenko, 70–76. St. Petersburg: GMI SPb, 2011.
- Ponomarenko, L. A. Kiev zlatoglavyi: pochtovyie otkrytki s vidami Kieva, vypushchenyie v kontse XIX – nachale XX veka. Kiev: UPTS, 2018.
- Rose, Gillian. Visual Methodologies. An Introduction to the Interpretation of Visual Materials. 2nd edition. London: SAGE Publications, 2007.
- Verotskij B., M. Zavochen, & V. Kirkevich. “Kiev na iliustrirovannykh otkrytkakh”. Sovetskij kollektsioner 21 (1983): 80–95.
- Zuelow, Eric G. E. A History of Modern Tourism. New York: Palgrave Macmillan, 2016.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Kateryna Dysa
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License CC BY 4.0, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).