Подорожувати, щоб самовдосконалюватися і примножувати благо людства і своєї країни: поради Леопольда фон Берхтольда у контексті просвітницького дискурсу
DOI:
https://doi.org/10.18523/2617-3417.2021.4.5-13Ключові слова:
подорожня література, Просвітництво, публічна сфера, патріотизм, сумнів, XVIII ст.Анотація
У статті подано й проаналізовано поради досвідченого мандрівника, богемського філантропа XVIII століття Леопольда фон Берхтольда, який зібрав у своїй книжці як практичні рекомендації, так і підказки щодо самовдосконалення і пошуку шляхів покращення своєї країни (саме тому поради адресовані «патріотичному мандрівникові»). Хоча деякі рекомендації є доволі типовими для подібної літератури, вони все ж можуть багато розповісти про інфраструктуру подорожей, інтелектуальну атмосферу і комунікативну структуру доби Просвітництва. На думку Берхтольда, патріотичний мандрівник був своєрідною універсальною людиною, яка зналася на більшості наукових галузей, орієнтувалася в механіці, економіці та медицині, знала багато мов, а до того ж була вправним художником і музикантом. Серед дотичних до доби Просвітництва тем, яким автор приділив увагу в своїх рекомендаціях, згадувався, приміром, патріотизм як громадянська чеснота, покликана вдосконалити не лише рідну країну мандрівника, а й дати користь всьому людству. Текст також пронизаний згадками про сумнів як основу критичного осмислення навколишньої реальності в добу Просвітництва. Не останню роль у рекомендаціях Берхтольда відіграє тема публічної сфери, а також дотичної до неї соціабельності та розбудови соціальних мереж.
Посилання
- Bauerkämper, Arnd, Hans Erich Bödeker, und Bernhard Struck (eds.) Die Welt Erfahren. Reisen als kulturelle Begegnung von 1780 bis heute. Frankfurt, New York: Campus Verlag, 2004.
- Berchtold, Leopold. An essay to direct and extend the inquiries of patriotic travellers. London, 1789.
- Blanton, Casey. Travel Writing: The Self and the World. New York and London: Routledge, 2002.
- Brilli, Atillio. Als Reisen eine Kunst war: Vom Beginn des modernen Tourismus: Die ’Grand Tour’. Transl. by Annette Kopetzki. Berlin: Verlag Klaus Wegenbach, 1997.
- Buzard, James. The Beaten Track: European Tourism, Literature, and the Ways to Culture, 1800–1918. Oxford: Oxford University Press, 1993.
- Chartier, Roger. The Cultural Origins of the French Revolution. Durham and London: Duke University Press, 1991.
- Goodman, Dena. The Republic of Letters. A Cultural History of the French Enlightenment. Ithaca and London: Cornell University Press, 1996.
- Habermas, Jürgen. The Structural Transformation of the Public Sphere: An Inquiry into a Category of Bourgeois Society. Transl. by Thomas Burger. Cambridge, Mass.: Cambridge Uni- versity Press, 1989.
- Im Hoff, Ulrich. The Enlightenment. Transl. by William E. Yuill. Oxford: Blackwell Publishing, 2000.
- Instytut rykopysu Natsionalnoi biblioteky Ukrainy im. V. I. Vernadskoho. F. 1, 7595, 8 ark.
- Lindemann, Mary. Medicine and Society in Early Modern Europe. Cambridge: Cambridge University Press, 2006.
- Mączak, Antoni. Travel in Early Modern Europe. Transl. by Ursula Phillips. Cambridge: Polity Press, 1995.
- Melton, J. V. H. The Rise of the Public in Enlightenment Europe. Cambridge: Cambridge University Press, 2001.
- Pratt, Mary L. Imperial Eyes: Travel Writing and Transculturation. London, New York: Routledge, 1992.
- Schulz-Forberg, Hagen. “European Travel and Travel Writing. Cultural Practice and the Idea of Europe”. In Unravelling Civilisation: European Travel and Travel Writing. Еdited by Hagen Schulz-Forberg, 13–40. Bruxelles, Bern, Berlin: P.I.E.–Peter Lang, 2005.
- Thompson, C. Travel Writing: The New Critical Idiom. London and New York: Routledge, 2011.
- Whitefield, P. Travel: A Literary History. Oxford: Bodleian Library, 2011. Wondrák, E. “Leopold Berchtold (1759–1809) und die Anfänge der Berufshygiene und Unfallverhütung”. Clio Medica. Acta Academiae Internationalis Historiae Medicinae 19 (1984): 73–80.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Kateryna Dysa
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License CC BY 4.0, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).